Rozlíšenie displeja
Rozlíšenie displeja televízií, monitorov, notebookov, tabletov či mobilných telefónov je číselný údaj, ktorý značí počet pixelov (obrazových bodov) vo vodorovnom rade a počet pixelov vo zvislom rade displeja. Vynásobením tejto hodnoty získame celkový počet pixelov na displeji. Celkový počet pixelov udávame v jednotke megapixel, ktorá slúži aj ako miera rozlíšenia fotografií. Rozlíšenie displeja (obrazovky) sa však značí v pixeloch.
Pixel je obrazový bod na displeji, ktorý je zložený z troch častí (červené, zelené a modré svetlo). Má miniatúrne rozmery, preto je nutné zaplniť displej dostatočnou hustotou týchto bodov.
Druhy rozlíšenia
- Rozlíšenie 800x600 či 1024x768 px využívali najmä staré monitory. Toto rozlíšenie nájdeme aj v lacnejších telefónoch.
- Rozlíšenie minimálne 1280x720 px, ktoré používajú väčšinou obrazovky súčasných televízorov, notebookov (používa sa 1366x768 px) a tabletov, je štandardne označovaný ako HD Ready.
- Rozlíšenie 1920x1080 px vďaka veľkej hustote bodu sprostredkováva vysoko kvalitný obraz. Bežne sa označuje ako Full HD (napriek tomu, že HD kategória súvisí skôr s videom), a sú ním vybavené displeje kvalitných LED televízorov, monitorov, najvyšších tried notebookov a dokonca aj špičkových mobilných telefónov.
- Rozlíšenie 3840x2160 px spadá do kategórie 4K (alebo Ultra HD) a objavuje sa v displejoch pre veľké a luxusné LED televízory. Televízory s rozlíšením 4K podávajú až štyrikrát detailnejší obraz než Full HD televízie.
HD ready televízory >> Full HD televízory >> Ultra HD televízory >> Full HD monitory >> HD ready a HD+ monitory >>