Optický zoom
Optický zoom je zmena ohniskovej vzdialenosti objektívu vykonaná na základe posúvania šošoviek vnútri objektívu. Približuje scénu pomocou jednočipových šošoviek. Je to pomer medzi medznými ohniskamiobjektívu. Napríklad objektív s medznými ohniskami 20 mm - 120 mm bude mať 6x optický zoom.
Objektívy typu zoom sa vyznačujú tým, že ich skupiny šošoviek ("optické členy") sa vzájomne pohybujú, približujú a vzďaľujú.Vzájomný pohyb optických členov je spôsobený miniatúrnymi motorčekmi. Vzdialenosť jednotlivých optických členov musí byť v každej fáze presne vymedzená.Kompaktné digitálne fotoaparáty okrem optického zoomu využívajú ajdigitálny zoom.
Čo je dobré vedieť o optickom zoome
- Optický zoom je na rozdiel od digitálneho zoomu úplne nestratový jav. Priblížený obraz má rovnaké rozlíšenie ako nepriblížený.
- Hodnota optického zoomu (2x, 4x alebo napríklad 36x) nie je pre praktické fotografovanie podstatná. Na čom skutočne záleží, je rozsah ohniskových vzdialeností objektívu. Objektív s 16x zoomom, ktorý ponúka ohniskovú vzdialenosť 10 - 160 mm, prakticky približuje menej ako objektív s 10x zoomom, ktorý pracuje s ohniskom 20 - 200 mm. Na druhej strane, prvý objektív umožňuje zhotovovať širokouhlé zábery lepšie, pretože má nižšie minimálne ohnisko.
- Objektívy s premenlivým ohniskom (optickým zoomom) majú kresbu vždy o niečo horšiu než objektívy s pevným ohniskom. Pre maximálnu kvalitu obrazu je vždy vhodné zvoliť špecializovaný objektív.
- Pojem "zoom" je pôvodne citoslovce, ktoré označuje zvuk motorčeka objektívu pri zmene ohniskovej vzdialenosti. Avšak objektívy predovšetkým pre digitálne zrkadlovky ponúkajú tiež plne manuálne zoomovanie pomocou otočného kolieska.