CMOS
CMOS(anglicky Complementary Metal–Oxide–Semiconductor) je najrozšírenejší druh snímacieho čipu v digitálnych fotoaparátoch. Hoci digitálne kompakty i zrkadlovky boli od svojho vzniku dodávané prevažne s CCD senzorom, technológia CMOS je v skutočnosti staršia. CMOS čipy sa vyrábajú rovnakým spôsobom ako mikroprocesory, takže ich výroba je oveľa jednoduchšia a lacnejšia ako pri konkurenčných CCD čipoch.
Rovnako ako všetky obrazové senzory je aj CMOS pokrytý svetlocitlivými bunkami (pixely). Ale zatiaľ čo CCD senzory prevádzajú ich náboj do rohu matrice a potom prevádzajú do digitálnej podoby, CMOS čipy majú na každom pixeli vlastný tranzistor, ktorý zosilňuje elektrický náboj. Každý pixel je vyhodnotený individuálne a výsledný signál je digitálny, takže nemusí prechádzať žiadnymi kovertormi. Tento proces je výrazne rýchlejší a energeticky úspornejší ako princíp CCD senzora.
V minulosti CMOS čipy trochu zaostávali za CCD v kvalite výstupu. Postupom času sa však kvalita CMOS senzorov výrazne zlepšila a vyslúžila im popredné postavenie na trhu. Jedna z najväčších inovácií týchto senzorov je technológia BSI (back-side illumination). Tá dovolila snímaču zachytávať oveľa viac svetla, ktoré predtým dopadalo len na obvody a tranzistory. Masový úspech BSI CMOS senzoru tak odstránil ďalšiu výhodu CCD snímačov. Vďaka nemu CMOS senzor prenikol aj do profesionálnych digitálnych zrkadloviek.
Výhody CMOS oproti CCD
- pracujú rýchlejšie
- sú energeticky veľmi úsporné
- ich výroba je oveľa lacnejšia
Nevýhody CMOS oproti CCD
- vyšší šum na základnej ISO citlivosti
- o niečo nižšia obrazová kvalita (už prestáva platiť)
- slabšia citlivosť na svetlo (s nástupom BSI CMOS neplatí)
Dodatok: Pri výbere fotoaparátov nie je tak dôležitý samotný typ snímača, pretože ako CCD, tak aj CMOS produkujú vynikajúci obraz. O poznanie dôležitejším parametrom v tele fotoaparátov je veľkosť snímača.
Digitálne kompakty s CMOS snímačom >> Digitálne zrkadlovky s CMOS snímačom >>