Vreckové vysávače sú najrozšírenejším a najobľúbenejším typom vysávačov. Nájdete ich takmer v každej domácnosti. V ich prospech hovorí nielen ich cena, ale aj široký výber, jednoduchá údržba a ľahká manipulácia. Pokračovať
Pri výbere vreckového vysávača sa orientujte podľa základných parametrov, ktoré vám jeho výber značne uľahčia.
Vrecká do vysávača
V týchto typoch vysávačov sa nečistoty a prach kumulujú vo vreckách. Tieto vrecká zároveň slúžia ako prvý filter, preto pri ich výbere berte ohľad aj na kvalitu vreciek.
Papierové vrecká a vrecká z netkanej textílie (jednorazové)
Vrecká musíte stále dokupovať v závislosti od typu vysávača. Údržba je ale jednoduchšia, nakoľko stačí plné vrecko len vymeniť za prázdne a vyhodiť.
Textilné vrecká (permanentné)
Ekologické a hlavne finančne výhodnejšie sú vysávače s textilným vreckom. Vrecko stačí po naplnení len vysypať a vrátiť späť do vysávača. Nie sú vhodné pre alergikov a astmatikov, nakoľko pri ich vysýpaní sa prach uvoľňuje do okolia. Textilné vrecká treba pravidelne prať a následne nechať poriadne uschnúť.
Sací výkon alebo účinnosť vysávania
Sací výkon je najdôležitejší parameter, na ktorý by ste mali brať ohľad pri výbere vysávača. Čím vyšší výkon sania, tým efektívnejšie vysávanie. Výška sacieho výkonu závisí od výkonu motora, filtrácie, tesnenia vysávača a výberu vhodnej hubice vzhľadom k povrchu, ktorý vysávate.
Účinnosť vysávania sa uvádza v dvoch kategóriách.
Vysávanie kobercov – čím vyšší vlas má koberec, tým vyššiu účinnosť vysávania by mal mať váš vysávač.
Vysávanie tvrdých podláh – na podlahy postačí aj vysávač s priemernou účinnosťou vysávania. Prach a nečistoty sa nedržia v koberci, ale sú na povrchu podlahy.
Účinnosť vysávania na vreckových vysávačoch môžete regulovať v závislosti od znečistenia a práve vysávaného povrchu:
Otočným gombíkom na tele vysávača
Manuálnym ovládaním na rukoväti vysávača
Filtre
Prvým filtrom je vrecko. Ak máte v rodine alergika alebo astmatika, nemusíte sa obzerať po špeciálnych a výkonných vysávačoch. Vreckové vysávače s vyššou účinnosťou vysávania zbavia vašu domácnosť roztočov aj baktérií. Zamerajte sa na HEPA alebo EPA filtre, ktoré vysávač obsahuje. Čím vyššie číslo je za označením filtra, tým je vyššia jeho účinnosť. Filtre EPA E12 a HEPA H13 zachytia viac než 99 % častíc.
Druhy filtrov
Umývateľné – jednoduchá údržba. Umývateľný filter stačí po približne piatich vysávaniach umyť pod tečúcou vodou.
Neumývateľné – čistia sa mechanicky – vyprášia sa alebo ich treba očistiť metličkou.
Umývateľné aj neumývateľné filtre vymeňte za nové aspoň raz za rok (v závislosti od frekvencie vysávania a miery znečistenia) alebo podľa odporúčaní výrobcu.
Hlučnosť
V súčasnosti sa hlučnosť vysávačov pohybuje okolo 70 dB. Ak chcete naozaj tichý vysávač vyberajte spomedzi tých, ktorých hlučnosť je pod 70 dB. Hlučnosť najtichších vysávačov je 63 dB a menej. Najviac ich nájdete pod značkou Electrolux.
Akčný rádius
Dôležitým parametrom, ktorý by ste mali brať do úvahy je dĺžka napájacej šnúry. Spolu s dĺžkou hadice tvoria akčný rádius, od ktorého záleží akú veľkú plochu podlahy povysávate bez toho, aby ste museli neustále hľadať zásuvku, do ktorej by ste vysávač zapojili.
Pokiaľ viete čo od vysávača vyžadujete a na čo sa máte zamerať pri jeho výbere bude jeho kúpa podstatne jednoduchšia. Z našich značiek Electrolux, Zanussi, Rowenta, Hoover, Concept, Thomas Samsung alebo Bosch si istotne vyberiete ten najlepší vysávač presne pre vás.