Subwoofer je basový reproduktor, ktorý dokáže prehrávať nízke frekvencie zvuku nazývané sub-basy a basy vernejšie ako bežné reproduktory. Pokračovať
Oproti klasickému reproduktoru, ktorý pokrýva širšiu škálu frekvencie, bežný menič nízkych frekvencií má rozsah 20 až 200 Hz. V prípade profesionálnych subwooferov to je menej ako 100 Hz, čím dokonale vyniknú basové linky. Subwoofer teda zvyšuje nízkofrekvenčný rozsah bežných meničov zvukového signálu.
Konštrukcia a využitie
Subwoofer pozostáva z jedného, dvoch, či viacerých nízkofrekvenčných reproduktorov nachádzajúcich sa v ozvučnici a namontovaných v kabinete. Tento kabinet je často vyrobený z dreva a dokáže vydržať tlak vzduchu a odolávať deformácii, čo sa najmä pri basových frekvenciách veľmi hodí. Je dostupný v rôznych prevedeniach. K najikonickejším patrí reproduktor doplnený o basový reflex s ventilačným otvorom či port na zvýraznenie zvuku dopadajúceho na okraj membrány reproduktoru. Veľkosť reproduktora je väčšinou v rozmedzí 20 až 53 centimetrov.
Menšie woofre je možné nájsť napríklad v počítačových a multimediálnych systémoch, zatiaľ čo väčšie modely sú ideálne do klubov. Pri kúpe nového televízora odporúčame aj kúpu woofera známeho pod názvom soundbar, ten dodá diváckemu zážitku to pravé orechové. Ak chcete dodať šmrnc vášmu audiosystému v aute, tak rozhodne voľte špecializovaný subwoofer do auta. Tie sú navyše dizajnovo prispôsobiteľné interiéru vášho auta a vylepšia ho aj po vizuálnej stránke. V prípade, že radi chodíte alebo organizujete párty s priateľmi, odporúčame prenosný subwoofer. Ten môžete jednoducho schovať do batoha a vybrať sa s ním napríklad na cesty. Mnoho modelov disponuje aj zabudovanou batériou, vďaka ktorej dokážu na jedno nabitie fungovať až 20 hodín. Navyše prenosný subwoofer je ľahko ovládateľný a môžete ho pomocou Bluetooth technológie spárovať s vaším smartfónom.
Aktívny vs. pasívny subwoofer
Tradične sa rozlišuje medzi dvoma druhmi basových reproduktorov: pasívnymi a aktívnymi. Pasívny subwoofer je v podstate len menič zvukových signálov v ozvučnici s kabinetom, zatiaľ čo aktívny subwoofer disponuje aj zabudovaným zosilňovačom. Aktívny subwoofer teda nepotrebuje externý zosilňovač, na ktorom viete nastaviť vami požadovaný zvuk, keďže jeden sa nachádza práve v jeho zadnej časti. Stačí ho len zapojiť do elektrickej zásuvky. Naopak pasívny musí byť prepojený so zosilňovačom, vďaka ktorému sa napája aj na zdroj energie.
Subwoofer dokáže výrazne zmeniť kvalitu vášho zvuku a v konečnom dôsledku aj zážitku na nepoznanie. Preto investícia do subwoofera je vždy dobrá investícia.