OLED je zobrazovacia technológia, ktorá využíva elektrické napätie medzi vrstvami, ktoré generujú svetlo pre jednotlivé obrazové body. OLED má niekoľko výhod - veľký pozorovací uhol, vysokú rýchlosť zobrazenia a kvalitné farby. Pokračovať
OLED panely sú dnes všade, pretože výrobcovia dávajú stále väčšiu váhu panelovej technológii pre dnešné high-end televízory a dokonca aj high-end smartphony, ako sú iPhone XS a iPhone XS Max.
Čo je OLED?
„Organic Light Emitting Diode“, teda skratka OLED označuje typ panela, ktorý používajú televízory. Odlišuje sa od ostatných typov panelov, ktoré sa objavili pred ním, ale hlavná myšlienka je rovnaká. OLED vnáša obrázkom a videám život pred vašimi očami.
OLED sa vyrába umiestnením série organických tenkých vrstiev medzi dva vodiče. Keď je aplikovaný elektrický prúd, vyžaruje jasné svetlo. OLED vyžarujú svetlo podobným spôsobom ako LED, procesom nazývaným elektrofosforencia.
OLED panely sú vyrobené z organických materiálov, ktoré emitujú svetlo, keď sa cez ne aplikuje elektrina. Keďže OLED nevyžadujú podsvietenie a filtre (ako napríklad LCD displeje), sú účinnejšie, jednoduchšie a oveľa tenšie. Môžu byť flexibilné a dokonca aj rolovateľné.
PMOLED vs AMOLED
Tieto termíny sa týkajú spôsobu riadenia OLED displeja. PMOLED (Passive-Matrix OLED) je limitovaný veľkosťou a rozlíšením (zvyčajne je maximálne rozlíšenie okolo 128x128p), ale je lacnejší a ľahší na výrobu v porovnaní s AMOLED (ktorý používa Active-Matrix). AMOLED používa pole s aktívnou maticou TFT a pamäťové kondenzátory. Aj keď tieto displeje sú efektívnejšie a môžu byť väčšie ako PMOLED, sú zložitejšie na výrobu. Dnes je vedúcim výrobcom AMOLED spoločnosť Samsung, ktorá ročne vyrobí vyše 400 miliónov displejov, väčšina displejov putuje na smartfóny. LG je zasa popredným svetovým výrobcom televízorov LG OLED TV.
Výhody OLED displejov
Dokonalý obraz
OLED majú vynikajúcu kvalitu obrazu, brilantné farby, nekonečný kontrast a rýchlu odozvu. OLED osvetlenia sú veľmi energeticky úsporné a neobsahujú žiadnu jedovatú ortuť. OLED TV netrpí pohybovým oneskorením alebo rozmazaním pohybu. Technológia OLED má v skutočnosti najrýchlejší čas odozvy akéhokoľvek typu displeja.
Šetrný k životnému prostrediu
OLED displeje majú výhodu oproti iným displejom, ako sú LCD, pretože sú zdrojom samovoľného vyžarovania a nepotrebujú samostatný externý zdroj svetla na zobrazenie obrazu, čim sú efektívnejšie. Toto samosvietenie umožňuje OLED displejom byť tenšími ako iné technológie a môžu byť použité aj vo flexibilných displejoch.
Najväčšou výhodou OLED je, že je šetrný k životnému prostrediu, keďže produkuje vlastné svetlo. To vedie k lepšiemu pozorovaciemu uhlu než pri LCD displejoch, ktoré blokujú svetlo, čo vedie k menším uhlom pozorovania. Vrstvy organických materiálov na displeji sú tiež vyrobené z plastu, preto sú ľahšie, lacnejšie, tenšie a pružnejšie. Z tohto dôvodu výrobcovia preferujú OLED displeje, aj keď celkové náklady na výrobu sú stále dosť vysoké. Spotrebujú menej energie, pretože nie je potrebné žiadne podsvietenie, čo spôsobuje, že displej vyzerá jasnejšie a ostrejšie ako konkurenčné zobrazovacie technológie.
Existujú aj určité nevýhody, na ktoré by ste mali tiež pamätať. Mali by ste vedieť, že OLED displeje sú veľmi citlivé na vodu a dokonca aj najmenší kontakt môže natrvalo zničiť displej. To platí najmä v prípade obrazoviek mobilných telefónov a iných obrazoviek prenosných zariadení. Okrem toho životnosť OLED displejov nie je taká vysoká ako u LED displejov alebo LCD displejov.