Kuchyňa spojená s obývačkou
Kuchyňa a obývačka sú dve miestnosti, v ktorých trávime počas dňa väčšinu času. Je preto skvelé mať možnosť robiť viacero vecí naraz v rámci jednej veľkej miestnosti. Kým sa v kuchyni pripravuje chutný pokrm, môžete zároveň komunikovať s ostatnými členmi rodiny, poprípade s návštevou. Veľa ľudí oceňuje túto výhodu natoľko, že svojich priateľov a známych pozve na večeru či obed a v rámci „programu“ je príprava jedla samotného. Hostiteľ alebo hostiteľka nemusia byť oddelení na druhej strane domu či bytu. Posilňuje sa vzájomná interakciaa socializácia, zlepšuje sa komunikácia. Mamičky si toto riešenie pochvaľujú z dôvodu, že môžu svoje ratolesti pokojne sledovať a nemusia sa obávať, čo sa odohráva za rohom.
Funkčnosť a estetickosť obývačky s kuchyňou
Dôležitým faktorom je zladenie po dizajnoveja materiálnej stránke, a to nielen nábytku, ale i vybraných farieb stien a podláh. Potrebujete, aby priestor pôsobil väčšie? Jednoducho použite rovnakú farbusedačky a podlahy. Ak je v rovnakom farebnom prevedení aj nábytok či steny, efekt sa ešte znásobí. Vhodným materiálom pri takýchto riešeniach je sklo, kov či veľké vankúše na pohovke. Nemali by ste zabúdať na závesné svetlá a konferenčný stolík. Pre navodenie útulnosti a priateľskej atmosféry je ideálne drevo v kombinácii s prírodnými farbami. Ak chcete ušetriť miesto, využite výklenky na stenách. Poslúžia ako knižnica, police zasa na jednotlivé dekoratívne prvky. Otvorený priestor rieši takisto problémy s dostatkom svetla a vzdušnosti. Zrkadlá priestor taktiež zväčšia a presvetlia. Na oddelenie kuchyne od zvyšného priestoru použite kusový koberec alebo podlahu iného typu či výšky. O tom, aký dojem bude spojenie miestností vyvolávať, rozhoduje v neposlednom rade jedálenský stôl. A to konkrétne jeho pozícia a veľkosť. Ak je zakomponovaný do kuchynskej časti, opticky zväčšuje obývačkový priestor. Ak chcete naopak vytvoriť zdanie oddelených miestností, umiestnite ho do priestoru medzi kuchyňou a obývačkou. Ďalšou možnosťou je využitie kuchynského ostrova, ktorý zároveň plní funkciu barového pultu.
Tiché spotrebiče
Prepojenie kuchyne s obývačkou môže na niekoho pôsobiť extrémne. Avšak výber tých správnych spotrebičov vie minimalizovať aj takýto efekt. Hlučné kuchynské spotrebiče môžu byť rušivým elementom pre osoby v obývacej časti. Kvalitné moderné prístroje sú už však spravidla veľmi tiché s hlučnosťou 50-70 dB a výkonné. Azda elementárnym spotrebičom je v tomto prípade digestor. Je potrebné, aby čo najefektívnejšie zabraňoval nepríjemným výparom a zároveň nenarušil pokoj oddychujúcich v obývačke. Malo by byť zabezpečené i dostatočné vetranie oknami. Dizajnéri myslia dnes už naozaj na všetko. Kuchynské spotrebiče sa vedia šikovne skryť do kuchynskej linky, prípadne sú v nej zabudované. Perfektnou „vychytávkou“ je drez, ktorý sa vie premeniť na dosku na krájanie, čím sa rozšíri pracovná plocha.
Obývačka spojená s kuchyňou je častokrát nielen praktickým riešením, ale i súčasný trend v dizajne interiérov. Takýto multifunkčný otvorený priestor je vhodným riešením pre množstvo rodín. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa práve zamýšľajú nad takouto alternatívou, možno v tom už máte definitívne jasno.