OKAY radca: Ako vyriešiť odťah digestora?
Digestor je nevyhnutným pomocníkom v každej kuchyni. Chráni tvoje zdravie aj nábytok pred škodlivými výparmi a pachmi.
V tomto článku ti poradíme, na čo si dať pozor pri výbere a inštalácii digestora, a ako vyriešiť odťah digestora, aby bol čo najefektívnejší.
Aké sú typy digestorov podľa odťahu?
Než si nový digestor kúpiš, musíš si ujasniť, či máš možnosť odviesť odsávaný vzduch z kuchyne von, alebo či ho musíš nechať v miestnosti. Podľa toho sa totiž líšia typy digestorov podľa odťahu. Existujú dva základné typy: digestor s odťahom a digestor s recirkuláciou.
Výkon digestora sa udáva v m³/hod. Na zistenie potrebného výkonu vynásobte objem kuchyne (dĺžka x šírka x výška) až 10-krát. Rozdeľte objem miestnosti podľa tohto kľúča a vyberte zodpovedajúci výkon digestora.
1. Digestor s odťahom
Tento typ digestora odsaje vzduch z kuchyne a vyfúkne ho von z domu. Potrebuješ na to ale vzduchotechnické potrubie, ktoré povedie cez stenu alebo strechu. Tým sa zbavíš nielen pachov, ale aj pary a vlhkosti, ktoré by ti inak kazili nábytok a steny. Vzduch sa predtým prečistí cez tukový filter, ktorý občas musíš vyčistiť alebo vymeniť.
Odťah digestora cez stenu
Je to najjednoduchší a najbežnejší spôsob zapojenia digestora s odťahom. Vzduch sa odvádza priamo cez stenu za digestorom do exteriéru. Tento spôsob vyžaduje iba prerazenie otvoru v stene a nainštalovanie potrubia a mriežky.
Výhodou je minimálna dĺžka a počet ohybov potrubia, čo zvyšuje účinnosť a znižuje hlučnosť digestora. Nevýhodou je nutnosť prerazenia steny, čo môže byť problém, pokiaľ bývaš v paneláku.
Odťah digestora cez strechu
Toto je ďalšia možnosť zapojenia digestora s odťahom, ktorá sa ale používa v prípade, že nie je možné viesť potrubie cez stenu. Vzduch sa odvádza cez strechu do exteriéru. Tento spôsob vyžaduje prerazenie otvoru v streche a nainštalovanie potrubia, mriežky a nádrže na kondenzát.
Výhodou je možnosť viesť potrubie z akejkoľvek časti kuchyne. Nevýhodou je vyššia náročnosť na inštaláciu, izoláciu a údržbu potrubia, ktoré je vystavené poveternostným vplyvom.
Prečo si vybrať digestor s odťahom?
- zbavíš sa pachov, vlhkosti aj tepla z kuchyne
- vyššia účinnosť a nižšia hlučnosť
2. Digestor bez odťahu (s recirkuláciou)
Tento typ digestora odsaje vzduch z kuchyne, ale nevyfúkne ho von, ale ho vráti späť. Je teda potrebný uhlíkový filter, ktorý zachytí pachy. Digestor bez odťahu ti ale neodstráni pary a vlhkosť, ktoré sa môžu usadzovať na stenách a nábytku. Uhlíkový filter musíš pravidelne meniť, pretože sa zanáša a zhoršuje svoju účinnosť.
Zapojenie digestora bez odťahu
Pokiaľ si vyberieš digestor bez odťahu, nemusíš sa starať o potrubie a vývody. Stačí len pripojiť digestor k elektrickej sieti a zaistiť dostatočný priestor na cirkuláciu vzduchu.
Údržba cirkulačného digestora
Najdôležitejšie je pravidelne meniť alebo čistiť filtre, ktoré zachytávajú tuk a nečistoty. Pokiaľ to neurobíš, môže sa digestor zaniesť, zhoršiť svoj výkon a skrátiť životnosť. Filtre môžeš jednoducho vybrať a umyť v umývačke alebo pod tečúcou vodou. Odporúča sa to robiť aspoň raz za mesiac.
Ďalšia vec, na ktorú treba nezabúdať, je odmastenie digestora. To znamená pravidelne utierať digestor vlhkou utierkou a používať špeciálne prostriedky na odstraňovanie mastnoty. Zabrániš tým, aby sa na digestore usadzoval prach a špina, ktoré by mohli poškodiť jej povrch alebo nepríjemne zapáchať.
Prečo si vybrať digestor bez odťahu?
- nemusíš robiť stavebné úpravy pre potrubie
- nestratíš teplo z kuchyne v zime
Nevýhody digestora bez odťahu
- nezbaví ťa vlhkosti a tepla z kuchyne
- musíš pravidelne meniť uhlíkový filter
- má nižšiu účinnosť a vyššiu hlučnosť
Ako vybrať digestor
Digestor je užitočný spotrebič, ktorý ti pomôže zbaviť sa nepríjemných pachov a vlhkosti z varenia. Ale akú si vybrať? Záleží hlavne na dvoch veciach: na šírke a na type.
Šírka digestora by mala byť rovnaká alebo väčšia ako šírka varnej dosky. Ak máš menšiu kuchyňu, môžeš si vybrať digestor so šírkou 50 alebo 60 cm.Ak máš väčšiu kuchyňu, môžeš si dovoliť aj 90 cm.
Typ digestora závisí od toho, kam ho chceš umiestniť a ako ho chceš pripojiť. Máš niekoľko možností:
- Závesné digestory sa hodí do malých kuchýň, pretože sú malé a jednoduché. Montujú sa pod hornú skrinku a fungujú na princípe recirkulácie.
- Komínové digestory sa používajú najčastejšie a sú najúčinnejšie.
- Ostrovčekové digestory sú skvelé pre kuchyne, kde je varná doska uprostred miestnosti. Sú veľké a elegantné, ale aj drahšie a náročnejšie na inštaláciu. Pripevňujú sa k stropu a odvádzajú vzduch von alebo recirkulujú.
- Výsuvné digestory sú vhodné, pokiaľ nemáš dosť miesta pre bežný digestor. Sú schované pod hornou skrinkou alebo v pracovnej doske a vysúvajú sa alebo vyklápajú len keď ich potrebuješ. Tiež môžu odvádzať vzduch von alebo recirkulovať.
OKAY Tip: Podrobný návod, ako vybrať digestor, si môžeš prečítať na našom blogu.
Parametre digestora
- Výkon: Čím väčšia kuchyňa, tým väčší digestor potrebuješ. Podľa toho si vyber aj výkon. Štandardne sa pohybuje od 500 do 800 m3/h.
- Prevedenie a dizajn: Podľa toho, ako máš zariadenú kuchyňu, si vyber aj typ a vzhľad digestora. Ak máš malú kuchyňu, môžeš zvoliť výsuvný digestor, ktorý sa schová pod skrinku. Ak máš veľkú kuchyňu, môžeš zvoliť komínový digestor.
- Funkcie a filtre: Záleží tiež na tom, či chceš odsávač, ktorý bude odťahovať pary do komína, alebo recirkulačný, ktorý ich bude čistiť a vracať do kuchyne. Odsávač je síce lepší, ale recirkulačný je jednoduchší na inštaláciu. A nezabudni na filter, ktorý je potrebné pravidelne čistiť alebo meniť. Najčastejšie sa používajú kovové, hliníkové alebo uhlíkové filtre.
152
KAMENNÝCH
PREDAJNí
406 704
PREDANÝCH
VEĽKÝCH
SPOTREBIČOV
ZA ROK
428 701
PREDANÝCH
TV ZA ROK
803 543
PREDANÝCH
MALÝCH DOMÁCICH SPOTREBIČOV
ZA ROK
156 862
PREDANÝCH
MOBILOV ZA ROK
40 532
predaných
sedačiek
za rok
25 124
predaných
kresiel
a stoličiek
za rok
15 368
predaných
skríň
za rok
22 052
predaných
postelí
za rok
12 252
predaných
kuchýň
za rok
Prezrite si ďalšiu ponuku elektra
Chladničky
Práčky
Televízory
Sušičky
Mobilné telefóny
Notebooky
Kávovary
Umývačky riadu
Vstavané spotrebiče
Smart
elektro
Vysávače
Starostlivosť
o telo
Do kuchyne
Mikrovlnné rúry
Audio
Sporáky
Slúchadlá
Príslušenstvo
Článok pre vás pripravil:
Vojtěch Pospíšil