Nechcete prísť o dôležité súbory? Kúpte si externý disk.
Poskytovanie zálohovania najdôležitejších súborov používateľom cloudu je skvelé, ale ak nastane výpadok internetu, vždy je dobré mať aj zálohu. V takomto prípade prichádzajú na rad externé disky. Avšak ako viete, ktorý externý disk je ten správny, keď je možností tak veľa? Je lepšie si kúpiť externý hard disk alebo externý SSD disk? Ktorú verziu USB potrebujete? Postačí vám externý disk s kapacitou 1TB alebo je lepší externý disk s 2TB a viac?
Kapacita úložiska
Pravdepodobne najdôležitejšou špecifikáciou, ktorú treba zohľadniť pri nákupe externého disku, je kapacita. Ak chcete zariadenie, ktoré je dobré na prenos dokumentov, fotografií alebo iných médií z jedného zariadenia na druhé alebo ak chcete iba rozšíriť úložný priestor svojho počítača alebo tabletu nižšej kategórie, potom je pre vás najvhodnejší externý disk 1TB. Samozrejme, vyrábajú sa aj externé disky s väčšou kapacitou úložiska, avšak pre tento druh použitia by boli zbytočne veľké. Externý disk s väčšou kapacitou je skôr vhodný na dlhodobé ukladanie alebo uchovávanie súborov a priečinkov. Externý disk s kapacitou 1TB by mal vyhovovať väčšine potrieb bežnému užívateľovi PC.
Externé disky majú väčšinou malé rozmery, vďaka ktorým ich môžete ľahko nosiť všade so sebou
Prenosová rýchlosť
Pri externých diskoch je dôležitá aj rýchlosť prenosu, pretože ak pravidelne prenášate súbory tam a späť, nechcete zbytočne čakať. Pri rýchlom fungovaní disku môžu hrať úlohu dva hlavné faktory: technológia úložného priestoru a konektor, ktorý používa. Pokiaľ je vaším hlavným kritériom rýchlosť, odborníci odporúčajú skôr SSD disky, ktoré dokážu vo všeobecnosti spracovávať údaje rýchlejšie ako HDD disky. Čo sa týka rozmerov, externé SSD disky sa obvykle vyrábajú vo formáte 2,5". Ďalším dôvodom na zváženie externého disku je trvanlivosť. Zatiaľ čo moderné externé disky sú často vybavené krytmi, ktoré ich chránia pred poškodením v prípade, že dôjde k ich prasknutiu alebo pádu, SSD externý disk nemá žiadne pohyblivé časti, vďaka čomu je odolnejší voči poškodeniu.
Pri výbere externého disku je dôležité sa zamerať na prenosovú rýchlosť
Napájanie disku
Ak ide o konektor, ktorý sa používa na pripojenie externého hard disku k počítaču, notebooku alebo mobilnému zariadeniu, je potrebné zvážiť niekoľko bežných možností. Väčšina jednotiek dnes používa rozhranie USB. Existujú medzi nimi však rozdiely. USB 2.0 je starší štandarda je lepšie sa mu vyhnúť, pokiaľ nerobíte len malé prenosy súborov. Konektor USB 3.0 pri externom hard disku ponúka podstatné zvýšenie rýchlosti, no a USB 3.1 sa v súčasnosti stáva najbežnejším a ponúka .prenosové rýchlosti až 10 GB/s Rýchle externé disky, ktoré podporujúThunderbolt 3, ponúkajú najrýchlejšie pripojenie na médium. Sú schopné prenášať médiá rýchlosťou až 40 GB/s, čo je ale pre bežného používateľa pomerne zbytočné.