Prací prostriedok, či už práškový alebo tekutý, je nenahraditeľný pre náš každodenný život. Od rozličnej špiny nás chráni už skoro sto rokov. Princíp pracieho prostriedku bol predstavený v Nemecku počas prvej svetovej vojny, keď Európa značne trpela nedostatkom mydla. Rozsiahle používanie moderného pracieho prostriedku sa naplno rozbehlo v 40. rokoch dvadsiateho storočia.
Dnes poznáme veľa druhov pracích prostriedkov. V súčasnosti ho po celom svete vyrábajú stovky renomovaných značiek. Všetky pracie prostriedky ale v skutočnosti fungujú úplne rovnako. Poďme sa pozrieť ako!
Ako prebieha čistenie
Všetky pracie prostriedky majú jeden spoločný prvok. Sú to povrchovo aktívne látky zvané tenzidy. Syntetické tenzidy tiež niekedy nazývame saponátmi. Práve tieto zlúčeniny zohrávajú zásadnú úlohu pri praní bielizne. Tenzidy vynikajú schopnosťou viazať sa na ostatné látky a zlúčeniny. Ide v podstate o mikroskopické mostíky, ktorými môžu byť rôzne látky prepojené. Tenzidy majú hlavičku, ktorá sa viaže na vodu, a "chvost", ktorý sa viaže na nepolárnu zlúčeninu. V tomto prípade špinu.
Na jej odstránenie je nutné previesť ju do vodného roztoku a dostať preč pomocou vody. Tenzidy sa dokážu jedným svojím koncom nadviazať na špinu a druhým koncom na molekulu vody. Tým prepoja špinu s vodou. Pri praní je potom všetka špina naviazaná na tenzidy a odteká spoločne s vodou. Zjednodušene môžeme tenzidy prirovnať k vyhadzovačom v bare. Skrátka chytia špinu a doslova ju odtiahnu z bielizne.
Prací prášok teda bojuje so špinou s pomocou jednoduchej chémie. Bude zrejme trvať ešte veľmi dlho, než tento princíp prania nahradí nová a účinnejšia technológia.