Bezvreckové vysávače sú veľkou konkurenciou vreckovým vysávačom. Namiesto vrecka sa povysávané nečistoty hromadia v plastovej nádobe.
PokračovaťTento typ vysávačov je vhodný do domácností, ale aj dielní či miest, kde dochádza k častému znečisťovaniu. Ušetríte síce na vreckách, ktoré nemusíte kupovať, ale menším investíciám sa nevyhnete. Filtre treba meniť každého pol roka, prípadne podľa odporúčaní výrobcu.
Druhy bezvreckových vysávačov
Cyklónové vysávače
Vytvárajú cyklónový efekt podľa čoho dostali názov. Zvírený prúd vzduchu rotuje s vysatými nečistotami v zbernej nádobe. Nečistoty sa vďaka odstredivej sile oddeľujú. Väčšie zostanú v nádobe, menšie – prachové častice sa zachytia v ďalších filtroch. Najčastejšie ide o vysoko kvalitné HEPA filtre, ktoré zachytia až 99 % drobných nečistôt a prachu.
Vodné vysávače
Miesto plastovej zbernej nádoby na nečistoty tieto vysávače majú nádrž na vodu. Cez ňu prúdi vysatý vzduch s nečistotami. Všetky nečistoty, baktérie, roztoče a iné alergény sa zachytia vo vode. Ide o vodnú filtráciu. Aj tieto vysávače obsahujú HEPA filter. Sú vhodnejšie pre alergikov a astmatikov, nakoľko sa pri vyprázdňovaní zbernej nádoby prach a nečistoty nerozvíria do vzduchu.
Hlučnosť
Oproti vreckovým vysávačom sú bezvreckové vysávače hlučnejšie – priemerne sa ich hlučnosť pohybuje okolo 75 dB. Cyklónové prúdenie vzduchu je hlasnejšie než klasické vysávanie. V ponuke ale nájdete aj niekoľko vysávačov s hlučnosťou pod 70 dB.
Údržba
Pri čistení bezvreckových vysávačov prichádzate do kontaktu s vysatými nečistotami a prachom. Pri lacnejších modeloch sa môže prach v nádobe znova rozvíriť a dostať zas do ovzdušia a na podlahu.
Pri vodných bezvreckových vysávačoch musíte nádobu po každom vysávaní vyčistiť. Tento typ je síce vhodný ak v dome býva astmatik, či alergik, ale je zo všetkých vysávačov najnáročnejší na údržbu.
Bezvreckový vysávač obsahuje aj niekoľko filtrov, ktoré treba pravidelne čistiť a vymieňať. Drahšie modely vysávačom majú HEPA filtre, ktoré majú doživotnú záruku.
Sací výkon – účinnosť vysávania
Pri bezvreckových vysávačoch odporúčame sací výkon aspoň 350 W a viac (sací výkon je 20 až 35% príkonu vysávača). Účinnosť vysávania vysávača nájdete uvedenú na energetickom štítku. Obsahuje dva údaje. Jeden je zameraný na účinnosť vysávania na tvrdých podlahách, druhý údaj je zameraný na koberce.
Účinnosť vysávania môže klesnúť, ak zanedbáte údržbu vysávača. Dbajte o to, aby bola zberná nádoba prázdna a aby boli čisté filtre.
Nové technológie
Po bezvreckovom cyklónovom vysávači môžete siahnuť aj keď máte doma alergika. Kvalitnejšie vysávače obsahujú nové technológie, ktoré zachytávajú aj mikroskopický prach a alergény a odvádzajú ich do zásobníku na odpad.
Zberná nádoba sa dá hygienicky vyčistiť a nie je žiadna možnosť, aby sa dostal prach z nej zas do ovzdušia.
Domáce zvieratá
Majitelia domácich miláčikov isto poznajú problémy so srsťou. Je všade a je ťažké ju vysať, hlavne ak máte doma koberce. Ak patríte medzi nich a kupujete vysávač práve pre tento problém môžete pokojne vyberať aj z kategórie bezvreckových vysávačov. Špeciálne príslušenstvo vysávačov spolu s vyšším sacím výkonom odstráni srsť z kobercov aj z čalúnenia. Okrem toho zbavia vašu domácnosť aj roztočov, baktérií a alergénov.
Objem zbernej nádoby
Čím väčšia je zberná nádoba, tým väčšiu plochu povysávate. Odporúča sa po každom vysávaní nádobu vysypať, preto až tak veľký ohľad na objem brať nemusíte. Objem nádob sa pohybuje od 0,7 až po 4,9 l. Pre bežnú domácnosť postačí vysávač s objemom zbernej nádoby 1,5 až 2,5 l.
Bezvreckové vysávače sa tešia čoraz väčšej obľube. Ide nielen o výborných pomocníkov v domácnosti, ale aj o dizajnové kúsky. Známe značky vysávačov ako Rowenta, Concept, Beko, Electrolux a ďalší stavili nielen na kvalitu, jednoduchú údržbu a vysokú účinnosť, ale aj na dizajn svojich výrobkov.