Klady a zápory lesklých a matných kuchýň
Pri výbere kuchyne ste sa určite stretli s rôznymi povrchovými úpravami, ktoré môžete použiť na dosiahnutie požadovaného vzhľadu. V nasledujúcich riadkoch si povieme výhody a nevýhody jednotlivých materiálov, ktoré sa na kuchynskú linku dajú použiť. Ide o lesklé, dlhé roky používané materiály a naopak matné prevedenia, ktoré sa dnes tešia obľube viac ako kedykoľvek predtým.
Lesklá kuchyňa
Lesk je povrchovou úpravou väčšiny moderných kuchýň. Táto úprava sa hodí skôr do kuchyne s plochými čelnými skriňami ako do kuchyne, ktorá predstavuje tradičný štýl. Lesklý povrch sám o sebe veľmi dobre odráža svetlo, vďaka čomu je miestnosť opticky väčšia a otvorenejšia. Práve preto sú tieto povrchové úpravy vhodné do menších kuchynských priestorov. Ďalšou nepochybnou výhodou je údržba lesklých materiálov. Čistenie je veľmi jednoduché, len pomocou handričky z mikrovlákna. Ak sa rozhodujete pre farbu lesklej kuchyne, myslite na to, že čím je farba bledšia, tým vyšší je odraz svetla. Práve z tohto dôvodu je biela kuchyňa je najčastejším variantom pre lesklé kuchyne. Na čo však treba dávať pozor, je kombinácia s farebnosťou miestnosti. Ako bolo spomenuté, bledé farby odrážajú svetlo oveľa lepšie, no odrážajú aj ďalšie farby v miestnosti. Toto farebné odlievanie môže mierne zmeniť farebný vzhľad kuchyne. Nebuďte teda prekvapení, ak sa farby kuchynských stien alebo obývacej izby, ak je v blízkosti, odrazia práve na bielom, lesklom prevedení vašej kuchyne. V prípade tmavých odtieňov si nemusíte robiť starosti s odtieňom absorbujúcim svetlo zo stien izby. Odborníci pri lesklých kuchyniach vyzdvihujú aj všestrannosť, a to najmä v tom zmysle, že tieto povrchy veľmi dobre fungujú v kombinácii s inými materiálmi, ako napríklad drevo, kameň či keramika.
Rohová kuchyňa Aurelia ľavý roh 240x120 cm
Čo sa týka nevýhod lesklých kuchýň, sú na nich odtlačky prstov a nečistoty oveľa viac viditeľnejšie, ako na pololesklých alebo matných kuchyniach. Dôvodom je práve fakt, že veľmi dobre odrážajú svetlo. No keďže sa tieto povrchy veľmi ľahko čistia, nie je to veľký problém. Akurát je potrebné počítať s časom navyše, ktorý strávite pri častejšom čistení kuchyne. Tiež sú náchylnejšie na škrabance.
Matná kuchyňa
Matné povrchy sú príkladom trendu, ktorý vo svete kuchýň spôsobil nemalý rozruch. V čom ale spočívajú ich hlavné výhody oproti iným povrchom? Matný povrch v prvom rade neodráža žiadne svetlo, takže lepšie vyhovuje tradične vyzerajúcim kuchyniam. Aj z tohto dôvodu je tento povrch vhodný skôr pre väčšie priestory. Tiež je vhodný najmä pre tých, ktorí nechcú tráviť čas zbytočným čistením kuchyne. Je to z toho dôvodu, že na tomto povrchu nie sú až tak viditeľné odtlačky prstov alebo iné nečistoty. Niežeby neboli viditeľné vôbec, vidieť ich však oveľa menej. Z hľadiska času je matná kuchyňa menej náročná na čistenie. Ak však na matnej kuchynskej linke nečistoty vzniknú, je o niečo ťažšie ich odstrániť. A tu sa dostávame k nevýhode, a to je ľahká viditeľnosť predovšetkým olejových, mastných škvŕn. Na tomto povrchu sú oveľa rozpoznateľnejšie ako v prípade lesklých kuchýň, kde sa oveľa jednoduchšie odstraňujú.
Aká je alternatíva?
Ak si stále nie ste istí, či by ste sa mali rozhodnúť pre lesklý alebo matný povrch pre svoju kuchynskú linku, najlepšou alternatívou môže byť práve pololesklý povrch. Táto možnosť obsahuje kombináciu výhod lesklých aj matných povrchových úprav. Majú určité vlastnosti odrážajúce svetlo, takže svetlo sa odrazí okolo kuchyne. Pretože však pololesklý povrch nie je tak vysoko reflexný ako vysoko lesklý povrch, neuvidíte toľko odrazov, ktoré by spôsobovali nekonzistentnosť v dizajne. Okrem toho si menej často všimnete odtlačky prstov a napokon, pololesklý povrch sa dá rovnako ľahko vyčistiť ako lesklý povrch.