Obdivujete fotografie zvierat napríklad v National Geographic? Tak to rozhodne nie ste jediní. Fascinujúce fotky zvierat sú stále atraktívnejšie a väčšina ľudí by si ich pokojne zavesila na stenu. O to viac z nás potom túži po vlastných fotografiách zvierat. Často si nadšene kúpime novú zrkadlovku a vyrazíme na prvý lov. Čoskoro sa však väčšina začínajúcich fotografov stretne s obrovským sklamaním, pretože sa im buď zviera vôbec nepodarí vyfotografovať, alebo výsledné fotky nestoja za nič.
V tomto článku sa vám pokúsime s fotografovaním zvierat pomôcť. A to ako pre lov v ZOO, tak vo voľnej prírode.
1. Čím fotografovať
Pre fotografovanie zvierat platí jedna univerzálna zásada. Ak nefotografujete hmyz alebo iné miniatúrne živočíchy, budete mať všeobecne problém sa ku zvieraťu priblížiť. Domáceho maznáčika možno zblízka vyfotíte pekne (ak vám skôr neolíže objektív), ale väčšina zvierat je prirodzene plachá. Preto nie je dobrý nápad narušovať ich osobný priestor. Potrebujete teda výbavu, ktorá je ideálna pre fotografovanie vzdialenejších predmetov.
a)v ideálnom prípade zrkadlovka (veľkosť snímača, rýchlosť a hodnotu ISO majú rozhodne lepšie ako kompakty)
b) objektív s väčšou ohniskovou vzdialenosťou
c) statív (môže sa hodiť)
Môžete skúsiť aj kompaktný fotoaparát, ale je potrebné, aby jeho objektív vynikal dobrou svetelnosťou (clona musí byť nastaviteľná čo najnižšie). Prečo, to vám vysvetlíme v treťom bode článku.
2. Ako zvieratá nájsť a priblížiť sa k nim
V prvom rade sa určite zamyslite nad tým, či chcete fotografovať zviera, ktoré nie je oveľa rýchlejšie ako vy. V takom prípade je mnohokrát lepšie vytipovať si dobre vyzerajúce miesto na fotografovanie a vyčkávať. Fotografovanie zvierat je o trpezlivosti, na to vždy myslite. Pri fotografovaní zvierat je preto vhodné číhať, napríklad, pri vodnom napájadle, pri vtákoch skúste nájsť kŕmidlá alebo stromy so zrelými plodmi. Fotografovanie vtákov je najjednoduchšie v zime, pretože sú kvôli nedostatku potravy odvážnejšie a menej plaché. V každom prípade:
a) postupujte ticho a pomaly
b) umiestnite fotoaparát na statíva čakajte
c) vyskúšajte improvizovanú návnadu (napr. kŕmidlo)
d) zachovajte pokoj (väčšina zvierat vám ujde tesne pred stlačením spúšte)
3. Ako zviera odfotiť správne
Podarilo sa vám objaviť ideálne miesto na fotografovanie? Gratulujeme! Ešte však nemáte vyhraté a čaká vás tá najťažšia časť - zaobstarať dobrú snímku. Pri zvieratách to len málokedy vyžaduje jednoduché stlačenie spúšte. Fotoaparát treba tiež správne nastaviť, pretože automatický režim si málokedy poradí s náročnými podmienkami.
Musíme mať na pamäti, že zvieratá sa väčšinou veľmi rýchlo pohybujú. Je preto žiaduce zvoliť vysokú rýchlosť uzávierky, teda pomerne krátky čas, aby ste ostro zachytili aj rýchlo sa pohybujúce zviera. Krátky čas znamená menej svetla, preto potrebujeme objektív s dobrou svetelnosťou. Nízka clona sa postará o svetlo a aj o pekne rozostrené pozadie, ktoré zvýrazní vyfotografované zviera a "oddelí" ho od neostrého pozadia. Naše tipy teda sú:
a) fotografujte na vysokú rýchlosť (aby zviera bolo ostré)
b) nastavujte nižšie clonové číslo (získate tým viac svetla a predovšetkým rozmazané pozadie - pozri fotografie)
c) fotografujte zviera z výšky jeho očí (pokojne sa váľajte po zemi, fotografie budú stáť za to a pozadie bude krásne neostré)
d) opatrne s bleskom (veľa zvierat ľahko vyplaší)
Nepochybne by sme našli aj ďalšie tipy, ale s týmito si v začiatkoch určite vystačíte. Rozhodne nepodceňujte fotografovanie zvierat z čo najlepšej perspektívy. Naozaj nie je nič horšie, ako keď za zvieraťom dominuje výrazná kontúra lístia alebo kameňov. Prajeme vám veľa šťastia!