Prach je postrachom takmer každej domácnosti. Okrem neporiadku spôsobuje aj alergie a iné nepríjemné ochorenia. Existuje však niekoľko možností a spôsobov ako prach eliminovať, prípadne ako sa ho takmer úplne zbaviť.
Eliminujte nábytok, na ktorom sa ľahko usádza prach
Pred samotným odstránením prachu sa najskôr treba pozrieť na veci, ktoré tvorbu či hromadenie prachu podporujú. Parapety, vitríny, koberce, závesy a iné textílie. Na týchto miestach a veciach sa prach drží najčastejšie. Nie je žiadnym tajomstvom, že čím menej textílií doma máte, tým je menšie aj množstvo prachu, ktoré treba upratovať. Pre zbavenie sa prachu v domácnosti často treba pouvažovať aj nad výmenou jednotlivých kúskov nábytku.
Nezabúdajte čistiť poličky a ťažšie dostupné miesta
Pravidelne upratujte
Hromadeniu prachu v domácnosti zabraňuje pravidelné vysávanie a čistenie. Okrem vysávania je potrebné domácnosť efektívne upratovať. Čo to ale znamená? Na prach je okrem vysávača najlepšie používať mokré handryalebo vlhčené utierky. Suchou prachovkou sa prachu nezbavíte, len ho rozprúdite do ovzdušia. Utieranie prachu namokro je najlepšou možnosťou ako sa ho zbaviť.
Nezabúdajte aj na ťažko dostupné miesta či elektroniku
Pri odstraňovaní prachu nezabúdajte ani na miesta, kde nie je ľahké sa dostať. Lampy, vrchné poličky skriniek, rohy miestností, ale dokonca aj listy kvetov. Je dôležité, aby ste prach odstraňovali odvšadiaľ. V opačnom prípade sa bude na týchto miestach len hromadiť a dostávať ďalej do ovzdušia. Nezabúdajte ani na elektroniku. DVD prehrávače, stolné počítače, televízory a iné spotrebiče sú hlavnými predmetmi, na ktorých sa drží prach, keďže tak isto zvyknú bývať stále na jednom mieste.
Pravidelne prezliekajte posteľné obliečky a perte prikrývky
Ako bolo spomínané vyššie, aj textílie podporujú neprimerané hromadenie prachu. Pokiaľ je to možné, prezliekajte vašu posteľnú bielizeň aspoň raz za týždeň. Tak isto je vhodné aspoň 2-krát do mesiaca vyprať všetky deky a prikrývky, vyprášiť predložky a aj vankúše.
Rohová kožená sedačka Malpensa v interiéri
Pokiaľ sa rozhodnete odstrániť koberce, pravidelné umývanie podláh mopom prach veľmi rýchlo a efektívne odstráni. Vhodné je aj zamyslieť sa nad materiálom, z ktorého je vaša sedačka. Pre zníženie množstva prachu v domácnosti voľte namiesto klasickej látkovej sedačky, koženú sedačku. Kožené sedačky vo všeobecnosti oveľa menej zachytávajú prach a iné nečistoty. Práve preto sú veľmi obľúbeným kusom nábytku. Čo sa týka nábytku, udržiavanie a hromadenie prachu podporujú aj vitríny s rôznymi soškami, fotkami alebo časopismi. Tie vymeňte radšej za uzatvorené.
Udržiavajte v miestnosti odporúčanú vlhkosť
Prach okrem iného podporuje aj sucho v miestnosti. Aby ste tomu predišli, snažte sa, aby bola vlhkosť v miestnosti okolo 40 %. Tomu veľmi dobre napomáhajú zvlhčovače vzduchu. Ak si myslíte, že vetranie vás zbaví prachu, opak je pravdou. Pri vetraní sa zbytočne prenášajú čiastočky nečistôt do vášho interiéru. Ak chcete prachu predísť, vetrajte minimálne. Najvhodnejšie je vetrať vždy po daždi, pokiaľ nefúka vietor.
Napriek tomu, že je prach nevítaným spoločníkom v domácnosti, existuje niekoľko možností, ako sa ho zbaviť. Dbajte predovšetkým na efektívne čistenie domácnostia snažte sa eliminovať všetky veci, ktoré prach zbytočne zachytávajú a hromadia.